Wzorzec rasy

Wzorzec FCI nr. 121

FLAT COATED RETRIEVER


Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 08.09.1988
Użytkowanie: Pies myśliwski.
Klasyfikacja FCI: Grupa 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne. Sekcja 1 – Aportery. Podlega próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY: Bystry, aktywny pies średniej wielkości o inteligentnym wyrazie, przejawiający siłę bez oznak ociężałości (otyłości) lub oznak cherlawości ( wychudzenia).

ZACHOWANIE – TEMPERAMENT: Pies wybitnie obdarzony naturalnym instynktem łowieckim; wesołość i przyjazne usposobienie okazuje entuzjastycznym machaniem ogona. Pewny siebie, łagodny.

GŁOWA : Długa i dobrze rzeźbiona .

CZASZKA : Płaska i umiarkowanie szeroka .

STOP : Nieznaczny w żadnym wypadku zaznaczony.

NOS :Dobrej wielkości z otwartymi nozdrzami.

SZCZĘKI / UZĘBIENIE :Szczęki długie i mocne , zdolne do noszenia zająca czy bażanta z idealnym , regularnym zgryzem nożycowym tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne, stykają się ściśle oraz są osadzone prostopadle do szczęk . Zęby zdrowe i mocne.

OCZY : Średniej wielkości , ciemnobrązowe lub orzechowe o bardzo inteligentnym wyrazie ( wielce niepożądane są wyłupiaste , okrągłe oczy ). Nie powinny być skośnie osadzone.

USZY : Małe , dobrze osadzone, przylegające do głowy.

SZYJA : Głowa dobrze osadzona na szyi , szyja proporcjonalnie długa , bez podgardla , symetrycznie osadzona pomiędzy łopatkami, przechodząca łagodnie w linię grzbietu , aby umożliwić łatwą pracę .

TUŁÓW :

LĘDŹWIE : Krótkie o płaskie . Słabo związane lędźwie są niepożądane.

KLATKA PIERSIOWA : Głęboka i dość szeroka z dobrze zaznaczonym przedpiersiem . Przednie żebra dość płaskie. W tylnej części klatki piersiowej są one lepiej wysklepione a wysklepienie ich zmienia się stopniowo, są silnie wysklepione w środku a nieco mniej w tylnej części klatki piersiowej.

OGON : Krótki , prosty i dobrze osadzony , noszony wesoło, lecz nigdy znacznie powyżej linii grzbietu.

KOŃCZYNY : Kończyny przednie proste o mocnym kośćcu. Łokcie poruszają się czysto i równo wzdłuż klatki piersiowej. Kończyny tylne muskularne . Widziane z każdej strony powinny być pionowe. Stawy kolanowe umiarkowanie kątowane . Stawy skokowe umiarkowanie kątowane , nisko osadzone. Niepożądana jest krowia postawa tylnych kończyn.

Łapy okrągłe i silne  palce zwarte i dobrze wysklepione. Poduszki mocne i grube. Chód swobodny i płynny. Patrząc na psa zarówno z przodu jak i z tyłu kończyny poruszają się prosto i równolegle do osi ciała.

OKRYWA WŁOSOWA :

Włos gęsty o strukturze o średniej , dobrej jakości , przylegający tak płasko jak to jest możliwe. Łapy i ogon dobrze owłosione. Dobry gatunek szaty w wieku dorosłym jest dopełnieniem elegancji psa. Umaszczenie jedynie kolor czarny lub wątrobiany.

WZROST: Preferowana wysokość: psy: 59 – 61,5 cm (23 – 24 cale), suki: 56,5 – 59 cm (22 – 23 cale).
Preferowana waga u psów w dobrej kondycji: psy: 27 – 36 kg (60 – 80 funtów) suki: 25 – 32 kg (55 – 70 funtów)

WADY: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady obniżające ocenę w

zależności od stopnia ich nasilenia.

UWAGA: Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.